Szkoła Podstawowa im. Ignacego Solarza w Gaci


Menu główne

Szkoła
Dane szkoły
Historia - dzieje szkoły w Gaci
Nauczyciele
Kalendarz roku szkolnego 2021/22
Aktualności
Zajęcia pozalekcyjne
Dla rodziców
Konkursy
Nasze osiągnięcia
Biblioteka szkolna
Pedagog
Szkoła Podstawowa
Patron
Klasy
Plan lekcji
Programy nauczania
Podręczniki szkolne
Wymagania programowe
Lektury
Gimnazjum
Patron


Wydarzenia roku szkolnego 2021/2022

20.10.2021
Lekcja plastyki.

Uczniowie kl. III wraz z nauczycielem plastyki Lucyną Balawender udali się do GBP w Gaci na lekcję plastyki. Tematem lekcji była praca z gliną samoutwardzalną - wykonywanie przedmiotów według własnych pomysłów lub za pomocą dostępnych wzorów. Wykonane prace uczniowie pomalują na następnej lekcji i przygotują szkolną wystawę.
Dziękujemy za ciekawą lekcję.


19.10.2021
Lekcja muzealna. Zespół Pałacowo - Parkowy w Przeworsku.

Dnia 19.10.2021 r. uczniowie kl.III i V z opiekunami p. L. Balawender, J. Lonc i D. Winter mieli możliwość uczestniczenia w lekcji muzealnej w Muzeum im. Lubomirskich w Przeworsku. Tematem było życie codzienne i zwyczaje mieszkańców pałacu Lubomirskich.
Pani M. Wołoszyn w sposób interesujący i barwny opowiedziała historię rodu Lubomirskich - założycieli i mieszkańców tego pałacu. Obejrzeliśmy wyposażenie wnętrz, ich wystrój, usłyszeliśmy wiele ciekawych historii przedmiotów tam się znajdujących. Zaintrygował nas sekretarzyk ze skrytkami, wyposażenie kuchni, łazienki. Niezwykłe wydarzenia z życia Lubomirskich pozwoliły na poznanie wydarzeń historycznych różnych epok. Poznaliśmy również historię obiektów znajdujących się obok pałacu, które zostały wybudowane z inicjatywy Lubomirskich.
Potem zobaczyliśmy ciekawe miejsca Przeworska. Przeszliśmy spacerkiem pod mury obronne miasta. To był dalszy ciąg lekcji historii udzielonej przez p. Wołoszyn a uzupełniony lekcją plastyki - p. Balawender zwróciła uwagę uczniów na gotyckie elementy Bazyliki. Wizytówką miasta jest ratusz i słonie witające turystów.
Zwiedzanie muzeum nie jest nudne - tak stwierdzili uczniowie.
Po uczcie duchowej, czas na na zaspokojenie głodu - zatem pizzeria.
Potem lekcja plastyki - malownicze pejzaże w parku i bieg po alejkach, czyli trochę wych. fizycznego.
Tak zorganizowana wycieczka dała możliwość połączenia kilku przedmiotów.
Towarzyszyła nam piękna polska, złota jesień.


17.10.2021
Wizyta w Urzędzie Gminy.

W dniu 17.10. 2021 r. delegacja z naszej szkoły na czele z panią Dyrektor Sabiną Zardzewiały złożyła wizytę w Urzędzie Gminy u pani Wójt Grażyny Pieniążek oraz u pani Dyrektor CUW Agaty Przybylskiej. Okazją do spotkania było święto Edukacji Narodowej.13.10.2021
Koncert nad koncertami w Szkole Podstawowej w Gaci.

W przeddzień Dnia Nauczyciela w Szkole Podstawowej w Gaci uczniowie w niezwykły sposób wyrazili swoim Pedagogom wdzięczność za trud ich pracy. Wyrazem podziękowań był koncert przygotowany przez pana Tadeusza Kałamarza.
Uczniowie z różnych klas grali na swoich instrumentach utwory muzyczne. Był to popis uzdolnień i talentów, które rozwijają w szkołach muzycznych. Usłyszeliśmy melodie znanych kompozytorów przy akompaniamencie gitary, saksofonu, trąbki, perkusji, skrzypiec, fletu.
Wystąpiła również grupa taneczna uczennic z kl. 4 - "Szalone przyjaciółki", które przygotowała p. Magdalena Machniak. Dziewczyny wykonały tańce: W siną dal, W moim ogródeczku, taniec z szarfami oraz układ do walca.
Była to prawdziwa uczta duchowa dla nas. Pani dyrektor Sabina Zardzewiały z satysfakcją stwierdziła, że mamy w naszej szkole sporą grupę uzdolnionych muzycznie uczniów. Podziękowała za niecodzienny koncert oraz złożyła nauczycielom i pracownikom oświaty życzenia.
Wrażenia słuchowe zostały dopełnione dekoracją z której płynęły nutki, tak jak z instrumentów muzycznych. Dekoracje przygotowały p. Homik, p. Piwoda i p. Lasek.
13.10.2021
Uśmiech dla Kacpra.

Każdego roku nasza szkoła bierze udział w projektach charytatywnych "Szkoło Pomóż i Ty".
Szkolne Koło Wolontariatu zbierało pieniądze, sprzedając pomoce naukowe - cegiełki, aby pomóc w zakupie specjalistycznego oprogramowania i komputera dla 10-letniego Kacpra.
W tym roku zebrano 120 złotych, które zostały przekazane na rzecz Fundacji Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych.
Dziękujemy za okazanie serca i pomoc chłopcu.
8.10.2021
Lapbookowe szaleństwo ciąg dalszy.

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy V przygotowali "lapbooka" na podstawie omawianej lektury "Chłopcy z Placu Broni". Ta forma zajęć była dla nich nowością. Uczniowie sami przygotowali karty pracy, które wkleili do "teczki". Wyróżniali najważniejsze treści lektury tj. życiorys autora, plan wydarzeń, podstawowe informacje o gatunku powieści, opis Placu Broni oraz jednego z głównych bohaterów - Nemeczka. Dzięki pracy nad "lapbookiem" piątoklasiści wykazali się pomysłowością, umiejętnością poszukiwania informacji, uczyli się selekcjonować wiadomości i ciekawie je prezentować. Ta innowacyjna forma usystematyzowania wiedzy o lekturze cieszyła się ich dużym zainteresowaniem.
Dziękujemy za wizytę i zapraszamy do współpracy inne szkoły.
7.10.2021
Lapbookowe szaleństwo dopadło i nas!!!!

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Gaci pod opieką polonistki Doroty Winter odwiedziły naszą bibliotekę. Celem wizyty było zapoznanie się z zasadami tworzenia lapbooka.
"Lapbook" to własnoręcznie wykonana "książka - teczka", która gromadzi informacje na dowolny temat. Dzieci jako temat zajęć wybrały lekturę "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy. Aby stworzyć swoją teczkę, musiały uzupełnić karty pracy na temat: głównego bohatera lektury Ambrożego Kleksa, informacji o bohaterach i życiu w Akademii oraz życiorysu autora utworu.
Wzorem Pana Kleksa i w bibliotece czwartoklasiści w nagrodę za zaangażowanie w lekcję zostały oblepione "piegami".
Dziękujemy za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na jutrzejszą wizytę klasy V.
7.10.2021
Zajęcia z pedagogiem szkolnym Justynš Lonc w klasie 8a - "Uczę się myśleć pozytywnie".6.10.2021
Wyjazd integracyjny klas 7.

Dnia 06.10.2021r odbył się wyjazd integracyjny klas 7 SP w Gaci. W planie wycieczki było kino oraz wybrany film przez uczniów "Czarny młyn" lub "Free Guy" kolejnym punktem był park trampolin, gdzie uczniowie przez 2 godziny mogli korzystać z aktywności fizycznej. Zmęczeni ale szczęśliwi ok. godz. 15 dotarliśmy do domu.1.10.2021
Spotkanie z policjantem.

1 października odbyło się spotkanie dla uczniów klas I-III ze starszym aspirantem Piotrem Chmielem z Komisariatu Policji w Kańczudze. Tematem przewodnim pogadanki była "Bezpieczna droga do szkoły". Pan policjant przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze w przypadku, kiedy nie ma chodnika lub pobocza, prawidłowego przekraczania jezdni, zachowania w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów. Podkreślił także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Przypomniał zasady zachowania się w przypadku spotkania z nieznajomym psem czy innym zwierzęciem. Pan policjant poruszył także temat cyberprzemocy i skutków jakie niesie za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Uświadomił dzieciom, że zarówno w szkole jak i poza nią mogą czuć się bezpiecznie i zawsze mogą liczyć na nauczycieli jak i specjalne służby i aby nie bali się zwrócić o pomoc. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zadawali wiele pytań, na które pan policjant odpowiadał.1.10.2021
Dzień Ptaka.

W naszej szkole odbyły się pierwsze warsztaty w ramach akcji "Reparacje kocie - Pomagam Ptakom" - jest to kampania edukacyjna połączona ze zbiórką mającą na celu zrekompensowanie przyrodzie szkód w ptasiej populacji będących następstwem działalności człowieka, a szczególnie w wyniku wprowadzonych (przez ludzi) do naturalnego środowiska kotów.
Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat potrzeby ochrony dziko żyjących ptaków, a szczególnie gniazdowników oraz tworzenie przy placówkach edukacyjnych tzw. "Ptasich rajów", czyli miejsc czynnej ochrony dziuplaków i ich obserwacji z przesłaniem społeczno - ekologicznym.
Uczniowie klasy 4 wraz z wolontariuszami z Fundacji "Tradycyjna Zagroda" złożyli 5 budek lęgowych dla ptaków, które zawisną przy naszej szkole, gdzie powstanie "Ptasi Raj". Dziękujemy!!!
30.09.2021
Dzień Chłopaka w klasie I.

30 września odchodzony jest Dzień Chłopaka i właśnie w tym dniu swoje święto mają panowie i chłopcy. I tak w naszej klasie chłopcy, których jest tylko trzech zostali obdarowani przez panią Ewelinę dyplomami "Super Chłopaka". Dla Maciusia, Michałka i Kubusia, jak sami przyznali, była to bardzo miła niespodzianka.30.09.2021
Wycieczka do Pijalni Czekolady w Korczynie.

30 września 2021 roku uczniowie z klasy I, II, III oraz IV wraz ze swoimi wychowawcami udali się w podróż do Wytwórni Czekolady firmy M.Pelczar Chocolatier w miejscowości Korczyna. Na miejscu czekało na dzieci wiele czekoladowych atrakcji. Uczniowie mieli możliwość degustacji czekolady, mogli zobaczyć 3 metrowe drzewo kakaowca, największą w Polsce fontannę czekolady, proces produkcji czekolady od ziaren do tabliczki i prezentację ziarna kakao z różnych zakątków świata. A także prezentację maszyn i urządzeń do ich produkcji. Na zakończenie każdy wykonał swoją czekoladę i lizaka według własnego pomysłu. Ten słodki i pełen wrażeń dzień zostanie na długo w naszej pamięci. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że KOCHAJĄ CZEKOLADĘ!!!29.09.2021
Pomagamy w Dzień Piżamy.

29 września 2021 r. odbył się Dzień Piżamy czyli Dzień Zdrowia. To właśnie wrzesień jest miesiącem świadomości chorób nowotworowych dzieci i młodzieży.
Koordynatorem szkolnym wyżej wymienionej akcji jest pani Ewelina Bielówka.
W tym dniu uczniowie ubrali się w swoje ulubione piżamy na znak solidarności z chorymi dziećmi, ponieważ jedynym strojem podczas pobytów w szpitalach jest właśnie piżama.
Na początku wychowawcy w swoich klasach przeczytali uczniom bajki terapeutyczne przygotowane przez Fundację "Gdy liczy się czas", która jest inicjatorem akcji. Miały one na celu zwrócić uwagę dzieciom na ich chorych rówieśników i uczyć empatii w stosunku do nich. Nastepnie odbyła się zbiórka "cegiełek" w formie pieniędzy, które dzieci chętnie wrzucały do wcześniej przygotowanej puszki. Zebrane datki zostaną przesłane do Fundacji i dzięki temu, będą wspierać małych pacjentów na oddziałach onkologii.
Na zakończenie na Sali Gimnastycznej odbyły się zabawy ruchowe p.h. "Ruch to zdrowie", w których wzięli udział uczniowie z klasy I, II i III.
29.09.2021
Spotkanie z uczniami klasy I.

W dniu 29 września Wójt Gminy Gać Grażyna Pieniążek wraz z Dyrektor GCUW w Gaci Agatą Przybylską odwiedziły uczniów kl. I. Wizyta związana była z wydarzeniem pasowania na ucznia w naszej szkole.
Pani Wójt złożyła dzieciom życzenia samych sukcesów, radości i wytrwałości oraz obdarowała uczniów upominkami. Dziękujemy za miłe spotkanie.
28.09.2021
Pasowanie na uczniów.

28 września 2021 r. o godzinie 10.30 na Sali Gimnastycznej naszej szkoły odbyła się Uroczystość Pasowania na Ucznia, w której uczestniczyli także rodzice uczniów oraz zaproszeni goście.
Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Szkoły Sabina Zardzewiały, kierując wiele ciepłych słów do pierwszoklasistów. Następnie uczniowie klasy I zaprezentowali z okazji swojego wielkiego święta część artystyczną. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenkę oraz odgadywali zagadki, które były sprawdzianem ich umiejętności jakie zdobyli w pierwszym miesiącu nauki. Współprowadzącymi część artystyczną byli uczniowie klasy II i III. Po swoim pierwszym pięknym występie uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie. Ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, godnie reprezentując swoją klasę i szkołę, a zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po czym pani Dyrektor pasowała każde dziecko na ucznia klasy I Szkoły Podstawowej im. I. Solarza w Gaci. Na koniec uczniowie otrzymali upominki od przybyłych gości oraz kolegów z klasy 0, II i III. Ten uroczysty dzień, pełen emocji i pozytywnych wrażeń zakończył słodki poczęstunek w klasie.
24.09.2021
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich przedszkolaków. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto w pištek - 24 września. W tym dniu było bardzo wesoło. W każdej sali rozbrzmiewała muzyka i wesoły gwar dzieci. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły w swoich salach i na placu przedszkolnym.

23.09.2021
WYCIECZKA KLASOWA - KINO.

W czwartek 23.09.2021 r. uczniowie klas 8a i 8b Szkoły Podstawowej w Gaci wraz z wychowawcami: Renatą Wiśniowską i Renatą Wrona oraz opiekunami: Justyną Lonc i Hubertem Kameckim odbyli wycieczkę do kina w Rzeszowie.
Po pierwszej lekcji zebrali się wszyscy przy autokarze i pojechaliśmy do Rzeszowa. Seans filmowy odbył się w Multikinie, w Millenium Hall.
Uczniowie wybrali film fantastyczny pt. "Czarny Młyn". Opowiada on o grupie przyjaciół mieszkających w małym miasteczku i myślących , że nic nadzwyczajnego im się nie przytrafi. Jednak gdy wchodzą na zakazany teren Czarnego Młyna zaczynają się dziać rzeczy niezwykłe. Po zakończonym filmie uczniowie mieli czas wolny, aby zwiedzić galerię handlową, niektórzy zrobili nawet zakupy.
Wspólny wyjazd był okazją na integrację młodzieży. Dał też możliwość kształcenia właœciwych postaw w miejscu publicznym, przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa oraz planowania i robienia zakupów.
Uczniowie mile spędzili czas i wszyscy zadowoleni wrócili do domu.
22.09.2021
Maluszki witają jesień.15.09.2021
Obchody dnia kropki w klasie pierwszej.

15 września obchodziliśmy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi, budowaniu u dzieci wiary we własne możliwości oraz odkrywania i rozwijania talentów. Na początku uczniowie zostali zapoznani z historią nietypowego święta , a następnie obejrzeliśmy film o przygodzie dziewczynki Vashti na podstawie książki The Dot, którą napisał Peter H. Reynolds. Vashti swoim przykładem pokazała iż warto wierzyć w siebie i dostrzec w sobie pokłady kreatywności oraz nauczyć się, że z niewielkiej kropki każdy jest w stanie wyczarować nawet dzieło sztuki.
Tego dnia nasza klasa zmieniła się w magiczne miejsce w którym rozwijało się twórcze myślenie i kreatywność, a każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Relacje ze stawiania kropek prezentujemy poniżej.
15.09.2021
Międzynarodowy Dzień Kropki, International Dot Day - święto dziecięcej kreatywności, pobudzania wyobraźni i rozwijania talentów.

Dzieci z klasy "0" uczestniczyły w zajęciach z pedagogiem szkolnym. Zapoznali się z historią małej Vashti. Bardzo nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie i poznała swój talent. Dzieci zastanawiały się nad własnymi talentami oraz mocnymi stronami. Dopełnieniem zajęć była praca plastyczna rozwijająca kreatywność.13.09.2021
Rozstrzygnięcie konkursów w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno - Literackim "Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie" realizowanym w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2021 pod hasłem "W poszukiwaniu szczęścia". Zajęcia realizowane w trakcie lekcji poruszały tematy związane z poczuciem własnej wartości, wyzwalania pozytywnych emocji oraz więzów rodzinnych.
Dzięki współpracy z Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gaci mamy możliwość korzystania z interesujących pomocy dydaktycznych na zajęciach. Z naszej szkoły w konkursie udział wzięło 65 uczniów. Nagrodzeni laureaci to: Piotr Marszałek, Mariola Kaszuba, Izabela Cwynar, Emilia Bar, Piotr Tonia, Malwina Brożbar, Milena Homa, Lena Łyszczarz, Zuzanna Czechowicz, Izabela Sierżęga.
Wyróżnionym uczniom gratulujemy !!!


10.09.2021
Tak nam minął pierwszy tydzień w przedszkolu.2.09.2021
Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2021/2022.

Dnia 2 września 2021 roku obok Domu Seniora Wigor w Białobokach odbyło się gminne rozpoczęcie roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, na której ksiądz Zenon Bieszczad poświęcił przybory szkolne pierwszaków. Później uczniowie Szkoły Podstawowej w Białobokach przedstawili montaż słowno-muzyczny, przypominający o rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz żegnający wakacje.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Gać pan Lesław Stańko i Sekretarz Gminy pan Mariusz Pawlak wręczyli stypendia najlepszym uczniom z całej gminy. Rodzice otrzymali listy gratulacyjne. W Szkole Podstawowej w Gaci było 10 uczniów nominowanych do stypendium. Pani Sabina Zardzewiały otrzymała gratulacje z okazji wyboru na stanowisko dyrektora od Przewodniczącego Rady Gminy i Sekretarza Gminy. Wszyscy zebrani nagrodzili brawami wybranych dyrektorów.
Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego 2021/2022 życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy, a Nauczycielom satysfakcji płynącej z pracy z dziećmi.
1.09.2021
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

Nowy rok szkolny 2021/2022, w Szkole Podstawowej w Gaci rozpoczął się 1 września 2021 r od uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się o godzinie 9:00 w naszym kościele parafialnym. Celebrował ją ks. Proboszcz Wiesław Pytko, a uczestniczyli w niej Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Pod koniec Mszy Św. Ksiądz poświęcił plecaki pierwszoklasistów. Złożył życzenia zdrowia i sukcesów w nowym roku szkolnym.
Po zakończonej Mszy, wszyscy udali się do szkoły na halę sportową, gdzie odbyła się akademia pt. "Był taki wrzesień"; "Jest taki wrzesień", która została przygotowana przez uczniów klas VIII pod kierunkiem wychowawców: p. R. Wiśniowskiej i p. Renaty Wrony. Oprawę muzyczną przygotował p. Tadeusz Kałamarz, a wystąpiły: uczennice Milenka Homa i Ania Ząbroń.
Akademia zaczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie powitano panią Dyrektor Sabinę Zardzewiały, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły, a także wszystkich uczniów od najmłodszych do najstarszych.
Pierwsza część akademii to przypomnienie rocznicy wybuchu II wojny światowej - 1 września 1939 r, w którym hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Dzieci polskie nie usiadły w szkolnych ławkach. Zamiast dzwonka, usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb. Nie zapominamy o tych, którzy w tamtym okresie oddali życie za Ojczyznę, bronili honoru Polski, wpisali się w karty naszej historii wielkością i sławą.
W drugiej części pożegnano wakacje,dwa miesiące beztroskiej zabawy. Dzisiaj witamy się serdecznie i wspominając mile spędzony czas rozpoczynamy nowy rok szkolny.
Uczniowie odegrali krótką scenkę o przygotowaniu do szkoły. Nie zabrakło też dobrych rad na kolejne miesiące nauki.
Serdecznie powitano najmłodszych uczniów "świeżaków", a także przybyłych do klas VII z sąsiednich miejscowości i zapewniono, że w "naszej szkole" każdy czuje się dobrze.
Złożyli życzenia wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym. Nauczycielom wyrozumiałości i cierpliwości, a kolegom i koleżankom, zapału w zdobywaniu wiedzy.
Po części artystycznej głos zajęła pani Dyrektor. Serdecznie powitała wszystkich zebranych na uroczystości, przedstawiła wychowawców kolejnych klas i życzyła wielu sukcesów w nowym roku szkolnym, a przede wszystkim zdrowia i nauki w trybie stacjonarnym.
Po zakończonym przemówieniu uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się do klas na krótkie spotkanie i przekazanie planu lekcji na kolejne dni nauki szkolnej.